Hashimoto,  Kuchnia

Coś na drugie śniadanie – sałatka Gyros

Coś na drugie śniadanie – sałatka Gyros

Idzie nowe…

Oto i ona. Nowa edycja na blogu – kuchnia, która spotkała się dość dużym zainteresowaniem na facebooku. Znajdziecie w niej przepisy na śniadania, przekąski, obiady, desery i coś na kolację. Korzystam tylko z naturalnych składników. Moje przepisy nie zawierają glutenu i laktozy.

Pewnego sobotniego popołudnia

Był ciepły dzień. Powietrze było lepkie i suche. W takie dni apetyt nie dopisuje, a przygotowywanie posiłków przy nagrzanej kuchence nie napawa entuzjazmem. A ja uwielbiam gotować, piec i eksperymentować w kuchni. Sięgnęłam za smycz, zawołałam psa i po chwili jej mały okrągły, czarny łebek buszował wśród traw. Z ledwością go dostrzegałam, myśląc o tym, co lekkiego przyrządzić. Na zewnątrz lepiej mi się myśli, lżej. Daisy wywijała fikołki z nowo poznanym, dużo większym od niej psim kolegą, a ja już miałam w głowie gotowy plan działania.

Szybko, łatwo i zdrowo…

Czy tak w ogóle da się gotować? Jak najbardziej! Odkąd opuściłam dom rodzinny w kuchni akademickiej narodził się pomysł na zdrowsze gotowanie. Zawsze miałyśmy wielu gości w naszym pokoju, a ja tym samym wielu chętnych do smakowania. Dieta przy chorobie Hashimoto to moim zdaniem kluczowa kwestia. Lekarze twierdzą inaczej, jednak na swoim własnym przykładzie doświadczyłam, że dzięki eliminacji niektórych produktów mój stan zdrowia uległ znacznej poprawie (o tym będzie oddzielny post).

 

Oto jak zrobić sałatkę

Składniki:

1 kapusta piekińska

1 kukurydza konserwowa

1 ogórek szlarniowy lub 3 małe ogórki gruntowe

1 papryka czerwona

1 mała pierś z kurczaka

Ogórki konserwowe

Przyprawa do gyrosa

Olej kokosowy

Ewentualnie majonez lub musztarda miodowa

Wykonanie:

Pierś z kurczaka obieramy i kroimy w drobną kostkę i obtaczamy w przyprawie do gyrosa i zostawiamy na godzinę. Kapustę piekińską drobno kroimy. Dodajemy kukurydzę, pokrojone w kostkę paprykę, ogórki i dodajemy do kapusty. Kurczaka podsmażamy na oleju kokosowym i dodajemy do reszty składników.  Mieszamy. Można doprawić majonezem lub musztardą miodową. Smacznego 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *