Małe rzeczy, które umilają mi dzień

 

Może Ci się wydawać, że mam ich mnóstwo, że dostrzegam je zawsze i należycie celebruje. Uśmiecham się z przekąsem i delikatnie przekrzywiając głowę stwierdzam, że się mylisz. Owszem mam swoje rytuały, bez których nie wyobrażam sobie swojego  dnia. Jednak filozofia lubowania się w małych rzeczach, które budują nasz dzień jest zgoła inna. Każdy dzień jest inny, niepowtarzalny i nasycony wieloma dobrami. Sztuką jest ich wyłapanie, spojrzenie im w oczy. Musisz je złapać w miarę szybko, ponieważ są ulotne, zwinne i delikatne. Niewątpliwie w wypatrywaniu tych małych cudów dnia codziennego pomaga mi moja wrażliwość, a może nawet nadwrażliwość.  Ale tak naprawdę Ty też ich doświadczasz wystarczy, że się rozejrzysz, otworzysz swoje serce na ludzi, świat. Usiądź, połóż dłoń na sercu i wysłuchaj się w jego miarowy rytm. Idź za jego głosem. Za intuicją. Małe rytuały pomagają trenować mi uważność. To dzięki nim jestem wdzięczna dosłownie za wszystko!

A jak wygląda Twoja lista?

Ulubiony napój

Wysuwam się spod kołdry, zmawiając poranną modlitwę sięgam po czajnik, napełniam go wodą, kroję cytrynę, kiedy woda wrze i zalewam nią herbatę. Zjadam śniadanie, zwykle są to jajka, kanapki, czasem owsianka udekorowana owocami. Dopiero wtedy piję herbatę. Gorący napój mnie rozgrzewa. Sprawia się, że czuje się dobrze. Uwielbiam jej smak. Lekko kwaśna, niesłodzona. Cytryna leży sobie wygodnie na dnie szklanki jakby rozkoszując się kąpielą, a ja pobudzam się do życia.

Spacer

Przeważnie wychodzę z Daisy. I niestety nie mogę nazwać tego spacerem. Daisy biegnie przed siebie, ja za nią. W biegu krzyknę sąsiadowi „Dzień dobry”. Ale mimo tego pędu kątem oka dojrzę zielone pędy na drzewie, płomień słońca na chodniku i rześkość powietrza. Kiedy psiak załatwia swoje sprawy, ja oddycham głęboko, dostarczam tlen komórkom i odwracam twarz do słońca i łapie je w dłonie.

Rozmowa

Czy to z sąsiadem, czy panią sprzątaczką, portierem czy nieznaną osobą. Lubię ludzi. Parę słów, uśmiech, życzliwe spojrzenie, drobny gest jak przytrzymanie windy, a tak wiele może zmienić. Nawet, jeśli bardzo mi się śpieszy zamieniam kilka słów. To ważne. I możemy komuś poprawić humor, czy to nie piękne?

Kwiaty

Nie mam ich niestety za wiele w swoim mieszkaniu, ale bardzo lubię się nimi otaczać. Kiedy akurat zwiędną od razu biegnę po świeże. Podlewam, pielęgnuję lub po prostu na nie patrzę. Ich piękno sprawia, że dzień staje się lepszy, a mieszkanie nabiera innego wyrazu.

Muzyka

Najczęściej słucham jej wtedy, kiedy zapada zmierzch. Zapalam świece i włączam ulubione utwory. Tak się relaksuje, odprężam. Doświadczam wszystkimi zmysłami.

Chwile z poezją/ książką

Czytam uważnie, zakreślam, notuje. Czasem po kilka razy to samo zdanie. Chyba tak mi zostało po studiach polonistycznych. Ale nie potrafię inaczej. Kiedy mnie coś zaciekawi potrafię czytać do późnych godzin nocnych. Moja dusza jest spragniona nowych treści wciąż do nowa…

Obserwowanie zmieniającego się nieba

Tak już mam, że lubię zapatrzeć się w chmury i je obserwować. A kiedy zdążę na wschód czy zachód słońca to cała się rozpływam na tym cudownym widokiem i mnóstwem kolorów. Magia!

Dobre jedzenie

Gotując spełniam się. Cieszę się, że mogę przyrządzić dla bliskich coś pysznego. Sama też lubię jeść. Ale serce mi podskakuje z radości, kiedy mąż wraca do domu i od progu święcą mu się oczy, bo czuje, że czeka na niego coś dobrego.

Kąpiel w kojących, eterycznych olejkach

Moment zanurzenia ciała w ciepłej wodzie w towarzystwie frywolnej piany. To chwila dla mnie. Wyciszam się, rozluźniam. Pozwalam ciału odpocząć. A zapach olejków dociera do mnie nieśpiesznie i powoduje, że bardzo powoli informuje swój organizm, że pora spać. Po takiej kąpieli śpię jak suseł.

Zasypianie w ramionach ukochanej osoby

To jest z moich ulubionych rytuałów. Kładę głowę na jego ramieniu, on otula mnie kołdrą i długo rozmawiamy o tym, co dla nas ważne. Jego bliskość, ciepło i uśmiech to najpiękniejsze podziękowanie za trudy dnia. Jego obecność, poczucie bezpieczeństwa, jakiego doświadczam u jego boku, miłość, wsparcie i nasze żarciki to cudowny dar od Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *